Canisterapia

Canisterapia je súčasťou súboru animálnych terapií (zooterapií), ktoré využívajú interaktívny terapeutický vzťah medzi človekom a psom prostredníctvom pozitívneho pôsobenia psa na fyzickú, psychickú i sociálnu pohodu človeka. Riadená canisterapia je cielené pôsobenie špeciálne vychovaného psa na človeka, ktorý má zdravotný, emocionálny, sociálny alebo iný problém.

Pri individuálnej canisterapii využívame:

  • prvky handle konceptu, na prepájanie mozgových hemisfér,
  • terapiu lízaním jazykom psa. Tento druh činnosti je nevyhnutný pri podpore inaktívneho svalstva a aj na uvoľnenie napätého svalstva. Nie sú dôležité sliny psa
  • a ich chemické "účinky". Dôležitý je tlak jazyka na podkožné vrstvy, smer lízania a miesta lízania. Okrem toho, že je to jeden z druhov mechanoterapie (kam patrí aj masáž), je to aj jedinečný druh senzomotorickej stimulácie a spôsob stimulácie lymfatického systému tela pacienta,
  • klasické polohovanie so psom terapeutom. Dieťa tak bezprostredne cíti teplo, vibrácie tela psa a frekvenciu dychu psov. Je to vhodné pre deti so zvýšeným svalovým tonusom na uvoľnenie a u hypotonických detí je výborný na "vzpruženie" ich telíčka.

Ako pes terapeut pôsobí na človeka:

  • VIBRÁCIA je spôsobená dychovou frekvenciou psa. Pes vykoná optimálne 18 až 30 nádychov/minúta, dieťa vo veku od 5 do 12 rokov vykoná 20 - 25 nádychov/minútu a vekom sa počet nádychov znižuje. Pes preto pôsobí na detského pacienta ako jemná, teplá masážna vibrujúca podložka. Stimuluje krvný obeh a obeh lymfy - medzibunkovej tekutiny, ktorá významným spôsobom ovplyvňuje metabolické a hormonálne funkcie tela. Vibrácie psa výrazne pomáhajú pri odhlieňovaní pacienta a napomáhajú k zlepšeniu peristaltiky hrubého čreva. Na druhej strane srdcová frekvencia psa a dieťaťa v kľude sú veľmi podobné. U veľkého plemena psa sa srdcová frekvencia pohybuje od 60 do 100 tepov/minúta. Je to skoro identické ako u dieťaťa. Aj preto pri polohovaní so psom dochádza k zrovnaniu srdcovej frekvencie psa terapeuta a detského klienta, k skľudneniu dieťaťa, k zníženiu krvného tlaku, k prehĺbeniu dýchania a zlepšeniu tvorby zvuku v hlasivkách (dieťa často začne pri polohovaní džavotať).
  • TEPLOTA a tepelný tok. Telesná teplota psa v normálnom stave je od 38,5 0C do 39,5 0C. Pri polhodinovom pôsobení psa na pacienta polohovaním docielime vedením tepla (kondukciou) zvýšenie telesnej teploty u človeka o cca 0,5 0C, docielime rozšírenie koncových ciev, zvýšenie prekrvenia tkanív, odstránenie pocitu stuhlosti pri zvýšenom svalovom tonuse a naopak inicializáciu bunkových procesov pri zníženom svalovom tonuse.
  • hormón OXYTOCÍN. Vyskytuje sa u všetkých cicavcov a je regulátorom sociálneho správania, reguluje úzkosť, znižuje hladinu stresu (ktorý meriame najmä cez hladinu kortizolu). Oxytocín vplýva na produkciu ďalšieho hormónu vazopresínu a spolu pôsobia na vytvorenie zblíženia s novým človekom (zvieraťom), zníženiu strachu a obáv, fóbií, rozvoj vzťahu. Zistilo sa, že u človeka sa zvyšuje, množstvo oxytocínu po kontakte so psom v dĺžke 30 minút až o neuveriteľných 300 %. A samozrejme aj u psa vzrástla hodnota po kontakte s človekom, ktorý o psa javil záujem o cca 130 %. Čo to znamená pre canisterapiu? Tvrdenie, že pes a pacient dokážu nadviazať za pár minút osobný, intímny, empatický vzťah, tvrdenie, že dieťa dokáže udržať sústredený až fascinovaný očný kontakt so psom, JE PRAVDIVÉ, a môže za to hormón oxytocín. Vďaka nemu sú obaja účastníci canisterapie, teda pacient aj pes, šťastní .

Ak je teda, najmä detský pacient, vystavený stresu, zvýšenému sociálnemu napätiu, úzkosti z nepoznaného, alebo naopak strachu z opakovaného manipulovania s ním, je PES najlepší a najdostupnejší pomocník na rýchle a účinné odbúranie napätia a stresu.

Svet gombička 2019
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky